آموزش سئو

احتمالاً تاکنون راجع به اهمیت تولید محتوا در سئو، مطالبی خوانده‌اید. اما واقعیت این است که هر مطلبی با هر خصوصیاتی نمی‌تواند در سئو سایت ما تاثیر مثبت بگذارد. پس قبل از هرکاری باید دانست که چگونه یک مقاله را سئو کنیم؟ در این درس از دوره‌ی سئو قصد داریم مهمترین اصول سئو در تولید محتوا را بررسی کنیم.

اهمیت تولید محتوا بر اساس سئو

تولید محتوای مناسب با کلمات کلیدی هدفمند جزو مهمترین اصول سئو کلاه سفید است. گوگل همواره به دنبال محتوای تازه و با کیفیت است.

در سالهای گذشته در بسیاری از حوزه‌ها‌ی وب با زبان فارسی، خلا‌ٔ زیادی احساس می‌شد. اما امروزه  تعداد وب‌سایت‌های مفید و موثر افزایش پیدا کرده‌اند. وبمستر‌های زیادی هستند که به طور هدفمند در حال تولید محتوا و بهینه سازی صفحات سایت خود هستند. بنابراین اینکه شما یک مقاله‌ی کوتاه و بدون توجه به اصول سئو بنویسید و توقع داشته باشید که از آن ورودی مناسبی دریافتی کنید، اشتباه بزرگی است!

تولید محتوا باید بر اساس سئو و با استراتژی مشخص انجام شود. در این صورت با تولید حتی چند مقاله‌ هم می‌توانید بازدید خوبی از گوگل دریافت کنید.


چگونه یک مقاله را سئو کنیم؟

برای سئو محتوای سایت کافیست نکات زیر را رعایت کنید.

۱- کلمات کلیدی مناسبی پیدا کنید.

 در مقاله‌ی قبلی از آموزش سئو، درباره‌ی اهمیت پیدا کردن کلمات کلیدی توضیحاتی ارائه شد. ابتدا به این مقاله مراجعه کنید و طی دستورالعمل آن به دنبال بهترین کلمات کلیدی برای مقاله‌ی خود باشید.

۲- یک عنوان جذاب بنویسید.

داشتن عنوان جذاب باعث می‌شود گردش کاربر در سایت شما افزایش پیدا کند و این نکته تاثیر بسیاری خوبی در افزایش مدت زمان ماندن کاربر در سایت دارد.
عنوان مطلب شما باید:

 • جذاب باشد
 • معرف محتوای شما باشد
 • شامل کلمه‌ی کلیدی اصلی شما باشد
 • کوتاه نباشد
 • خیلی طولانی نباشد

سعی کنید در نوشتن عنوان مقاله خلاقیت به خرج دهید. طوری عنوان را بنویسید که کلمه‌ی کلیدی در اوایل عنوان ظاهر شود. در ادامه‌ی آن از جملاتی استفاده کنید که کاربر را ترغیب به مطالعه‌ی این مطلب کند.

۳- تگ‌های عنوان را دریابید.

یکی از مهمترین تگ‌های html در سئو، تگ‌های عنوان هستند. هر صفحه از سایت شما باید دارای عنوان اصلی باشد. این عنوان در سایت شما باید در تگ h1 قرار بگیرد. این یکی از مهمترین اصول سئو در تولید محتوا محسوب می‌شود.

سایر عنوان‌ها و زیر عنوان‌ها به ترتیب اهمیت، در تگ‌های h2 تا h6 قرار می‌گیرند.
توجه کنید که هرچه عدد h افزایش یابد، از اهمیت آن تگ کم می‌شود. بنابراین مهمترین تگ عنوان سایت، همان تگ h1 است که بهتر است در هر صفحه از سایت حداکثر یکبار استفاده شود.

۴- گوگل به url توجه می‌کند، شما هم توجه کنید.

ربات‌های گوگل زمان ایندکس مطلب شما به آدرس صفحه‌ی شما اهمیت می‌دهند. سعی کنید url صفحه‌ی شما شامل کلمه‌ی کلیدی اصلی شما باشد.
در نوشتن url به نکات زیر توجه کنید:

 • کوتاه بودن url
 • شامل بودن کلمه‌کلیدی
 • مرتبط بودن با عنوان

اگر url شما انگلیسی است می‌توانید بخش اصلی عنوان را ترجمه کنید و در url قرار دهید.

۵- متن محتوا را سئو کنید.

معمولاً بیشترین بخش محتوای سایت‌ها را محتوای متنی تشکیل می‌دهند. اینکه ما متنی را بنویسیم و در صفحه‌ای از سایت قرار دهیم و آن را به حال خود رها کنیم اشتباه بزرگی است.
برای بهینه‌سازی محتوای متنی باید نکات زیر را رعایت کنید.

 • استفاده از محتوای مرتبط و با کیفیت
 • پاراگراف بندی صحیح محتوا
 • خوانا بودن محتوا
 • استفاده از جملات با طول مناسب (استفاده از جملات طولانی ممنوع)
 • استفاده از عنوان و زیر عنوان‌های مرتبط
 • رفع خطای نگارشی و املایی
 • قرار دادن کلمه‌ی کلیدی در پاراگ اول (در ۱۰۰ کلمه‌ی ابتدایی)
 • توزیع یکسان کلمات کلیدی در محتوا
 • ادامه دادن محتوا حداقل تا ۳۰۰ کلمه

دو نکته را فراموش نکنید:
+ در استفاده از کلمات کلیدی زیاده روی نکنید. سعی کنید علاوه بر خود کلمه‌ی کلیدی از کلمات مرتبط و معنی ساز هم استفاده کنید.
+ همان‌قدر که کیفیت محتوا مهم است کمیت آن هم اهمیت دارد. از نظر گوگل مقالات خیلی کوتاه، بار کیفی زیادی ندارند. بنابراین توصیه می‌کنم به هیچ عنوان زیر ۳۰۰ کلمه ننویسید. اگر می خواهید یک مقاله‌ی عالی داشته باشید تعداد کلملات محتوا را به بالای ۹۰۰ کلمه افزایش دهید.

۶- کلمات کلیدی را به این بخش‌ها اضافه کنید.

بخش‌هایی از سایت هستند که نقش کلیدی‌تری در سایت دارند. در این بخش‌ها بهتر است از کلمات کلیدی استفاده شود.

 • تگ‌های عنوان
 • آدرس صفحه (URL)
 • متن alt برای عکس
 • تگ توضیحات متا

۷- تصویر و ویدیو اضافه کنید.

برای انتقال دقیق‌تر مفاهیم و افزایش جذابیت محتوا بهتر است در هر مقاله از تصاویر مرتبط استفاده شود. برای تصویر از متن جایگزین یا همان alt استفاده کنید.
استفاده از ویدیو نیز به افزایش ماندن کاربر در سایت کمک می‌کند.

۸- لینک سازی کنید.

در مقاله‌ی خود به صفحات مرتبط لینک دهید. بهتر است عبارتی را لینک کنید که حاوی کلمات کلیدی باشد.
اگر از مقاله‌ی سایت دیگری استفاده می‌کنید، در انتهای مقاله به آن سایت هم لینک دهید. فقط توجه داشته باشید در استفاده از لینک، زیاده روی نکنید.
دوستان عزیز بحث لینک‌سازی در محتوا بحث بسیار مهمی است. این مبحث و سئو محتوا طی دو جلسه به طور کامل در آموزش ویدیویی سئو تشریح شده است:
۹- برچسب بزنید.

اگر چند مقاله از سایت شما به گونه‌ای باهم در ارتباط هستند که در زیردسته‌ی جدیدی قرار می‌گیرند، بهتر است نام این زیر دسته به عنوان یک برچسب (tag) برای این مقالات استفاده شود.
در استفاده از برچسب‌ها زیاده‌روی نکنید. ممکن است صفحه‌ای از سایت شما به برچسب احتیاج نداشته باشد.
حداکثر تعداد افزودن برچسب برای یک صفحه ۵ مورد پیشنهاد می‌شود.

۱۰- دسته بندی مطالب فراموش نشود.

مطالب سایت را دسته‌بندی کنید تا تمام مطالب به صورت طبقه بندی شده کنار هم قرار بگیرند. به کمک دسته‌بندی می‌توانید برای هر نوع مطلب در سایت خود یک آرشیو داشته باشید.

۱۱- عنوان سئو را تکمیل کنید.

 

عنوان سئو یا همان متاتگ عنوان جزو مهم‌ترین بخش‌‌های سئو‌ی محتوا است. این متا تگ در serp دیده می‌شود بنابراین باید به حد کافی جذاب باشد.
بهتر است بخش ابتدایی این عنوان شامل کلمه‌ی کلیدی اصلی ما باشد.
سعی کنید طول عنوان سئو کمتر از ۷۰ کارکتر شود تا به طور کامل در نتایج قابل نمایش باشد.

۱۲- توضیحات متا را هدفمند بنویسید.

توضیحات متا همان بخشی است که زیر عنوان در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. این بخش تاثیر زیادی در دریافت کلیک دارد. توضیحات متا را مختص کاربر بنویسید به طوری که نظر کاربر را به سمت سایت شما جلب نماید.

مهمترین اصول سئو در تولید محتوا در یک اینفوگرافیک

جمع بندی: رعایت این اصول سئو در تولید محتوا قطعاً تاثیر زیادی برای کسب جایگاه مناسب در نتایج موتورهای جستجو خواهد داشت. اما نکته‌ی مهم این است که باید سعی کنید برای کاربران بنویسید. اگر مقالات شما اختصاصی و با کیفیت باشند احتمال بازگشت کاربر به سایت شما افزایش می‌یابد.

در این درس متوجه شدیم چگونه یک مقاله را سئو کنیم؟ اگر نکات موثر دیگری را می‌شناسید، در بخش نظرات با کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع : adminesite.com

preloader